EMLAK VERGİSİNİ ÖDEYEMEYEN EVİNİ SATACAK!

Son dönemde yaşan emlak vergisindeki yüksek artışın vatandaşı zorlaması düşünülüyor. Emlak vergisine esas olan arsa rayiç bedellerindeki yüksek artış özellikle emekli maaşı ile geçinmeye çalışanları iyice zorladı. Bu durumdan haberi olmayan yurttaşlar ise bu durumdan ancak faturayı aldıklarında haberi oluyor.

KREDİ KULLANIRKEN VADE TERCİHİ NASIL OLMALI?

Kredi kullanırken borcunuzu bir an önce bitirmek isteyebilir ya da daha uzun vadeye yaymayı arzu edebilirsiniz. Ancak vade tercihinde bulunmadan önce ödeme gücünüzden faiz oranlarına ve borcun miktarına kadar dikkat etmeniz gereken pek çok kriter var. Nedir bunlar? Ödeme gücüne dikkat!

EN FAZLA PARAYI KİRA VE KONUTA HARCADI

Medya takibinin öncü kuruluşu Ajans Press Türk halkının en çok harcama yaptığı tüketim başlıkları üzerine bir araştırma gerçekleştirdi. Ajans Press’in araştırmasına göre, hanehalklarının tüketim amaçlı yaptığı harcamalarda en yüksek payı yüzde 25,2 ile konut ve kira harcamaları oluşturdu. TÜİK’ten derlenen verilere göre İkinci sırayı yüzde 19,5 ile gıda ve alkolsüz içecek harcamaları alırken toplam tüketim harcamaları içerisinde en düşük payı alan harcama grupları; yüzde 2,3 ile eğitim ve yüzde

Gayrimenkulde Satışı Belirleyen Konut Kredileridir

Haziran ayı konut satış verileri, geçen yılın aynı ayına göre %8, Mayıs ayına göre ise %16 kayıp olduğunu gösterdi. Hazirandaki bu düşüşün mevsimsel etkisi olmakla birlikte, konut satışını etkileyen ana faktörün konut kredi oranları olduğu bir gerçek.

Yeni Konutlarda Fiyatlar Ne Kadar Arttı?

Türkiye İş Bankası A.Ş.’nin desteğiyle hazırlanan REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi sonuçlarına göre, Haziran ayında bir önceki aya göre; %0.29 oranında artış gerçekleşmiş olup, geçen yılın aynı dönemine göre %2.82 oranında ve endeksin başlangıç dönemi olan 2010 yılı Ocak ayına göre ise %75.20 oranında artış gerçekleşmiştir.

Arsa Almak İyi Bir Yatırım Mı?

Kazançlı bir yatırım için arsa almak yatırımcılar tarafından en çok kullanılan akıllı bir yatırım enstrümanıdır. Doğru zamanda doğru lokasyonda gayrimenkule yapılan bir yatırım, orta ve uzun vadede büyük bir getiri sağlayabilir. Size bu yatırımlardan en yüksek kazancı sağlayacak olanlardan biri de arsa yatırımlarıdır.

2017 Yılında Emlak Vergisi Ne Kadar Oldu?

Arazinizin, evinizin veya dükkânınızın değeri 4 yıl sonra yeniden belirlendi. 2018’de emlak verginizi buna göre vereceksiniz.

Rus Yatırımcılar Türkiye'ye Yöneldi

Yabancılara yapılan konut satışları, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,7 artarak bin 624 olarak kayıtlara geçti.

Konut Satışlarında Rekor Seviye

Türkiye genelinde yılın il yarısında 654 bin 363 konut satıldı. Konut satışlarında en yüksek payı ise İstanbul aldı. İstanbul’da yılın il yarısında toplam 114 bin 356 konut satışı gerçekleştirildi. Emlak satışlarında en az payı alan şehir ise sadece 34 konut satışıyla Hakkâri oldu.

10 Soruda Kira Sözleşmesinin Sona Erme Nedenleri!

Taşınmaz malların kiraya verilmesi halinde taraflar arasında kira sözleşmesi imzalanıyor. Bu sözleşme, kiraya verenin bir şeyin kullanılmasını veya kullanmayla birlikte ondan yararlanılmasını kiracıya bırakmayı, kiracının da buna karşılık kararlaştırılan kira bedelini ödemeyi üstlendiği sözleşme oluyor.