Güneşin ciltteki etkileri ve korunma yöntemleri (24.06.2020)

ÇOMÜ Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sevilay Kılıç, güneşin zararlı etkilerini ve korunma yöntemlerini anlattı.

KANSERDEN KORUNMANIN 13 YOLU 18.12.2019

Bilim insanlarının tedavisi için üzerinde çalıştığı kanser hastalığı, günümüzün en önemli sağlık sorunlarının başında geliyor. Dünyada her yıl 18,1 milyon kişiye kanser tanısı konarken, 9,6 milyon kişi de kanser nedeniyle yaşamını yitiriyor.

Sosyal Medyanın Aile Ve Çocuklar Üzerindeki Etkileri 11.12.2019

Çocukluk dönemi, bireyin kişilik ve davranışlarını belirleyen en önemli faktörlerden biri. 3 yaş grubundaki çocuklar, cinsel kimliklerinin farkına varmaya başlarken, bu dönemde anne-babayı daha sık taklit ediyor. Çocuklarını süsleyerek sosyal medyada sıkça paylaşan ailelere dikkat çeken uzmanlar, çocukluk döneminde fiziksel özelliği ön plana çıkarılan çocukların ileride yeteneklerini keşfedemediğini belirterek, sosyal medya etkisi ile ergenlik yaşının 8’e kadar düştüğünü vurguladı.

Mide ve Gırtlak Reflüsü, Yaşamı Olumsuz Etkiliyor 11.12.2019

Toplumun yaklaşık %20’sinde görülen mide ve gırtlak reflüsü, yaşamı olumsuz etkiliyor. Belirtileri sık sık ülser ile karıştırılan reflü hastalığında zaman geçirmeden bir uzmana başvurulması büyük önem taşıyor. Çünkü reflü tedavi edilmediğinde yemek borusu hasarına ve o bölgede kanserleşmeye yol açabiliyor.

Grip Enfeksiyonu Mevsimi Başlıyor 04.12.2019

Son günlerde pek çok insan yüksek ateş, halsizlik, boğaz ağrısı ve öksürük şikayetleri yaşıyor. Özellikle kış aylarında salgınlara sebep olan influenzaenfeksiyonu, genellikle solunum yoluyla bulaşıyor. İnfluenza A ve B, insanlarda en sık hastalık yapan tipleri olduğunu belirten uzmanlar, influenzadan nasıl korunmamız gerektiğini anlattı.

Çocukların Bağışıklık Sisteminin Güçlü Olması Çok Önemli 04.12.2019

Hastalıklara karşı çocukların bağışıklık sisteminin güçlü olması çok önemli. Çocukların yetişkinlik döneminde sağlıklı bir yaşam sürdürmesi için de bağışıklık sisteminin güçlü olması şart. Bağışıklık sisteminde en önemli besin kaynağının anne sütü olduğunu söyleyen uzmanlar bağışıklık sistemini güçlendirecek önerilerde bulundu.

Mantar zehirlenmelerine karşı dikkat! 04.12.2019

Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü, mantar zehirlenmelerine karşı vatandaşlara uyarılarda bulundu.

Benleri Düzenli Olarak Takip Etmek Önemli! 27.11.2019

Uzmanlar “Hemen herkesin vücudunda ben vardır. Yaz aylarında güneş nedeniyle bedenimizdeki benlerin sayısı artıyor. Aslında sağlık için zararları olmayan benler renk ve şekil değiştiriyorsa tehlike sinyalleri çalıyor demektir. Bazı ben tipleri zamanla deri kanserine dönüşebiliyor. Bu yüzden benleri düzenli olarak takip etmek çok önemlidir” diyor.

Yorgunluğunuzun Sebebi B 12 Eksikliği Olabilir 27.11.2019

B12 eksikliği bulunan kişilerde en sık görülen durum: Yorgunluk. Yorgunlukla beraber; kafa karışıklığı, hafıza kaybı ve bunamanın da B12 eksikliğinin belirtileri arasında yer aldığını ifade eden uzmanlar, bu durumun; geri döndürülemez kafa karışıklığı ve hafıza kaybı da dâhil olmak üzere, zihinsel sorunlara yol açabileceğinin altını çizdi.

Kahvaltının Okul Başarısına Etkisi 13.11.2019

Okul döneminde çocukların sağlıklı ve dengeli beslenmesinin gerekliliği bir kez daha ortaya çıkıyor. Ebeveynlerin çocukları için hazırladığı her öğünde besin çeşitliliğine önem vermesi gerektiğini hatırlatan uzmanlar özellikle kahvaltının okul başarısına etkisine dikkat çekiyor.